English Español Français Deutsch Italiano Český Polski Русский Română Українська Português Eesti 中文

Knihy a články o evoluci Vesmírného Vědomí.
Pro zájemce o metody duchovní seberealizace, poznání Boha.

 
2 lekce
 

Rádžajóga a buddhijóga/2 lekce


2 lekce

Úvodní meditace ve vadžrásaně.

Rozcvička.

Relaxace v poloze poloviční želvy.

Pránájáma.

Nyní se naučíme první ze série pránájámických cvičení. Vstaneme, mírně se nakloníme doprava, aby pravá ruka visela a nedotýkala se těla. Dobře ji procítíme od ramenního kloubu až po dlaň. Představíme si, že se v hrudníku roztahuje a stahuje čerpací komora, do níž se vzduch a světlo dostává rukou — trubicí. Zvláštní pozornost věnujeme výdechu. Dosáhneme zřetelných pocitů. Trubice má mít průměr stejný jako ruka a nic by nemělo překážet pohybu vzduchu a světla.

Dýcháme potichu. Obdobně cvičíme i s levou rukou a vleže na zádech prodýcháme stejným způsobem obě nohy.

Jiná varianta: při každém výdechu jako by se končetina prodlužovala a při nádechu se smršťovala na původní délku.

Toto cvičení rozvíjí koncentrační návyky a také efektivně očišťuje meridiány.

Šavásana 15-20 min.

Meditace Kruh.

Všichni se postavíme do kruhu a uchopíme se za ruce. Procítíme vzájemné sympatie. Spojuje nás společný cíl — hledám duchovní dokonalosti. Naše společná práce bude možná jen při upřímné vzájemné lásce. Navzájem si v duchu popřejeme štěstí, radost, úspěchy. Vynasnažíme se, aby se cit zrodil v hrudi a odtud se šířil jako vlna čistého světla. Pošleme tento cit všem lidem na Zemi. Pouze dobrosrdečnost a láska, ne síla zbraní, obviňování a hrozby mohou spojit lidi na této planetě, zmenšit utrpení a zvětšit štěstí.

Vytvoříme klid nejprve ve svých srdcích. Je ho stále více a více... Začneme proměnu sami v sobě. Jen tak dokážeme účinně pomáhat ostatním. Ještě jednou vyšleme vlnu své lásky ke všem lidem, na všechny živé bytosti...

(Tuto meditaci můžeme praktikovat na konci dalších lekcí. Podle toho, jak si osvojíme nová cvičení, bude její emocionální náboj stále narůstat.)

 

<<< >>>
 
Hlavní stránkaKnihyČlánkyFilmyFotogalerieScreensaversNaše stránkyOdkazyO násKontakt