English Español Français Deutsch Italiano Český Polski Русский Română Українська Português Eesti 中文

Knihy a články o evoluci Vesmírného Vědomí.
Pro zájemce o metody duchovní seberealizace, poznání Boha.

 
3 lekce
 

Rádžajóga a buddhijóga/3 lekce


3 lekce

Úvodní meditace.

Rozcvička.

Relaxace v poloze poloviční želvy.

Pránájáma.

Relaxace.

Osvojíme si ještě jedno relaxační cvičení, které snadno odstraňuje fyzickou a psychickou únavu. Je to jedna z variant krokodýlí polohy.

Lehneme si na břicho. Lokty položíme na podložku hodně dopředu a bradu vložíme do dlaní. Uvolníme všechny svaly. Představíme si, že ležíme na pláži. Přívětivé, teplé sluneční paprsky nás hřejí na zádech. Pocítíme jejich teplo v páteři a jak se páteř naplňuje slunečním svitem. V tomto stavu setrváme 10-15 minut.

Obrazové představy.

Posadíme se a zavřeme oči. V představě se rukama dotkneme stěn, stropu, podlahy a dobře procítíme celý prostor sálu; budeme se dotýkat i jiných předmětů. Dosáhneme takových pocitů, jakoby šlo o skutečnost. Nezdaří-li se cvičení hned, trénujeme doma takto: dotkneme se předmětu skutečně a potom mentálně. Stejně tak manipulujeme s předměty. Například si představíme krabičku od sirek, vyjmeme z ní sirku, zapálíme ji, otočíme knoflíkem na plynovém sporáku, zapálíme plyn...

A nyní v představě vedeme stropem paprsek nekonečně daleko do vesmíru. Ocitneme se v tichu nekonečného prostoru. Naše vědomí se v něm rozlévá. Naplníme se tím klidem.

Šavásana 15-20 min.

Meditace Předjaří.

Vstaneme. Představíme si předjaří, zářivý sluneční den, tající sníh, zurčící potůčky, první místa bez sněhové pokrývky ... Ptáci zpívají. Zaposloucháme se... Zahledíme se na jednoho z nich tamhle na větvi. Jak se mu napíná hrdélko, jak zřetelně je vidět každé peříčko v radostných paprscích slunce! Natřásá se v rytmu své písně. Zpívá o radosti probouzející se jarní Přírody.

Vynasnažíme se uvědomit si pocit, který vznikl při této meditaci v oblasti štítné žlázy (čakra višuddha) a v prsou (čakra anáhata). Budeme nadále praktikovat tyto příjemné představy o jaru, o východech a západech slunce, o něžných rašících lístcích a vůni květů. Budeme myslet na Přírodu tak, že to až bere za srdce. Je to silný prostředek pro regulaci naší emocionální sféry. (Vedoucí skupinových cvičení musí nejen odříkávat text meditací, ale také sám v sobě vyvolávat co nejvýrazněji příslušné zážitky. To je předpokladem úspěšné činnosti celé skupiny.)

A nyní se proběhneme lehkým, radostným během se zakloněnou hlavou a se šťastným úsměvem. Představíme si, že nad sebou máme jasné slunce a modré nebe... Lehký větřík nás osvěžuje.

 

<<< >>>
 
Hlavní stránkaKnihyČlánkyFilmyFotogalerieScreensaversNaše stránkyOdkazyO násKontakt