English Español Français Deutsch Italiano Český Polski Русский Română Українська Português Eesti 中文

Knihy a články o evoluci Vesmírného Vědomí.
Pro zájemce o metody duchovní seberealizace, poznání Boha.

 
4 lekce
 

Rádžajóga a buddhijóga/4 lekce


4 lekce

Úvodní meditace.

Aktivizace před rozcvičkou se naučíme cvičení, které není určeno pro všechny.

Mezi námi jsou lidé, kteří trpí stálou malátností, ospalostí a cítí trvalou únavu. Tohoto stavu se můžeme lehce zbavit. Cvičení však nesmí praktikovat ti, kterým naopak chybí klid nebo v nich dominují záporné emoce ve vztazích k lidem, a nedoporučuje se při srdečních a cévních onemocněních.

Vstaneme, co nejvíce se nadechneme a při zádrži dechu několikrát stáhneme svaly hrudníku a břišního lisu. Náhle cítíme teplo v celém těle, příliv čilosti a potřebu pohybu. Pocit tepla vzniká tím, že se krev vytlačí z vnitřních orgánů do kůže, do hlavy a končetin. Čilost pocítíme proto, že jsme aktivizovali čakru manipúru, která se nachází v oblasti sluneční pleteně (solar plexus).

Rozcvička.

Psychofyzická cvičení.

Fyzická stránka těchto cviků mimořádně napomáhá vzniku požadovaného psychického efektu.

První se jmenuje Probuzení. Člověk se probouzí po dlouhém spánku, který ho izoloval od harmonie, krásy a lásky okolního světa. Ve stoji zvedáme ruce vzhůru a vytahujeme se jako po probuzení. Vpouštíme do sebe z okolí všechno čisté, jasné a životodárné. Prociťujeme, jak do nás shora teče proud jemné jitřní svěžesti. Naplňujeme se (ruce se spouštějí k ramenům, jako by naplňování napomáhaly a potom se znovu zvedají a spouštějí ještě několikrát).

Druhé cvičení — Obdarování. Prsty rukou obrátíme k hrudníku a rozevíráme široce náruč. Co jsme dostali, musíme zase dávat ostatním. Mírou duchovnosti člověka je schopnost DÁVAT. Abychom mohli nádobu naplnit čerstvou čistou vodou, musíme ji nejdříve vyprázdnit. Voda, která stojí, se kazí. Kdo nedává, nemůže duchovně růst. Zopakujeme cvičení znovu a dáváme vše to nejlepší, co je v nás, bez přání jakéhokoli zisku.

Třetí cvičení — Smíření. Zvedneme nad hlavu pravou ruku a koncentrujeme se do dlaně. Ladně pohybujeme rukou před sebou a kreslíme shora dolů sinusoidu s poloměrem asi 30 cm. Dlaní prociťujeme prostor jako nějaké energetické pole, kterému dáváme novou charakteristiku: klid, mír, harmonii.

Toto prosté a silné gesto, které symbolizuje harmonii, nám efektivně pomůže v jakékoli situaci, i když ho budeme dělat jen mentálně (je nutno je dobře procítit).

Uvedená psychofyzická cvičení představují modifikaci technik, které vznikly a používaly se v Bulharsku na počátku století.

Relaxace v poloze poloviční želvy.

Splynutí s nekonečným prostorem.

Sedneme si a vnitřní zrak zaměříme do svého těla jako v šavásaně. Představíme si, že obal našeho těla je z velmi pevného, tenkého a pružného materiálu. Začneme jej nafukovat jako míč. Tělo se zvětšilo dvakrát, třikrát. Už zaujímá prostor této ) místnosti, celého domu. Pokračujeme v nafukování obalu do nekonečna Máme rozměry celého vesmíru. Cítíme jednotu se vším. Kocháme se tímto stavem, uvědomujeme si, jak je významný. Pomalu se zmenšujeme, pocit jednoty se vším si udržujeme.

Relaxace asi 10 min. na zádech.

Příprava k práci s čakrami.

Posadíme se. Zavřeme oči. Představíme si, že stojíme a rychle se točíme na místě. Začne se nám lehce točit hlava, ale nepřiveďme si pocity jako na zvracení. Posedíme se zavřenýma očima a pozorujeme ten prostorový rozměr, do kterého jsme se dostali. Nedaří-li se nám to, skutečně se zatočíme (nebo prosté zakroužíme hlavou), abychom se to pak naučili dělat mentálně. Toto cvičení nás připraví k práci s čakrami.

Relaxace v poloze krokodýla.

Obrazové představy.

Posadíme se na zem ve dvojicích proti sobě, na vzdálenost asi tří metrů. Zapamatujeme si partnerovu polohu. Zavřeme oči. Nyní má každý za úkol v představě obejít partnera, láskyplně ho pohladit, zřetelně sám sebe pocítit za jeho zády a potom se vrátit na své místo.

Dotkneme se v představě rukou svého nosu, zataháme se za ucho, prohrábneme si vlasy na zátylku.

Představíme si jasně svítící bílý kruh, trojúhelník, čtverec, jablko, hrušku, atp.

Nedaří-li se nám příliš toto cvičení, je nutné doma trénovat. Schopnost vytvářet výrazné obrazové představy se při usilovném tréninku dostaví za jeden až dva týdny.

Meditace Jarní přeháňka.

Vstaneme. Představíme si slunce nad hlavou, jasně modré nebe.

Je konec května. Právě skončila jarní přeháňka. Vzduch je průzračný a svěží. Šťastně se díváme na nebe, na slunce, na větve stromu, pod kterým stojíme, na mladé lístky v jeho koruně. Na listech jsou ještě dešťové kapky. Zachytíme padající kapky do úst a vychutnáme je. Jak se nám chce rozevřít náruč, zaklonit hlavu a jen se rozběhnout a radostně vzlétnout nad mokrou loukou! Letíme! Koupeme se v laskavém slunečním světle. Přistaneme, zůstáváme stát. Nad námi je silné sluneční světlo, oblak jiskřící zlatavé sluneční energie, velmi jemné, něžné, milostné; je stále hutnější. Cítíme, jak do nás proniká, cítíme její tlak. Otevřeme se jí! Splývejme s ní celou svou bytostí! Představme si, že jí naplňujeme svá těla! Cítíme, jak nám shora vtéká do hlavy, cítíme nekonečnou radost ze spojení s živou, milosrdnou, blahodárnou sluneční silou.

Meditace podobné "Jarní přeháňce" mají velký význam pro správný rozvoj emocionální sféry člověka. Poskytují také účinnou metodu kladného emocionálního naladění. Někoho tyto šťastné a radostné meditace naplní nadšením, ale někdo k nim zůstane lhostejný.

Abychom se naučili překonávat v sobě tuto překážku, musíme se naučit dojímat se. Hledejme tuto možnost všude. Nechme se dojímat dětmi, jejich naivními hrami a otázkami, švitořením vrabce, duněním vzdáleného vlaku a pod. Takových situací je kolem nás v běžném denním životě mnoho. Stačí se pouze pozorně dívat.

Šavásana 15-20 min.

Meditace Latihan.

Postavme se do kruhu. Probuďme k sobě navzájem i ke všemu kolem nás silný cit dobrosrdečnosti. Představme si nad středem kruhu slunce, které na každého z nás vylévá proud své životadárné síly. Otevřeme temeno hlavy a vpustíme ji do sebe.

Různé obměny cvičení se slunečním světlem nazýváme latihan.

 

<<< >>>
 
Hlavní stránkaKnihyČlánkyFilmyFotogalerieScreensaversNaše stránkyOdkazyO násKontakt