English Español Français Deutsch Italiano Český Polski Русский Română Українська Português Eesti 中文 日本

Knihy a články o evoluci Vesmírného Vědomí.
Pro zájemce o metody duchovní seberealizace, poznání Boha.

 
5 lekce
 

Rádžajóga a buddhijóga/5 lekce


5 lekce

Úvodní meditace.

Psychofyzická cvičení.

Ke třem cvičením, která už známe, přidáme další — Vzestup. Zvedáme sepnuté ruce a připažujeme obloukem do stran, jako bychom dělali tempa. S každým pohybem jako bychom se vylupovali z dalšího hrubého obalu a prosvětlovali se, očišťovali a stoupali stále výše k prameni světla a života, ke slunci. Už je blízko, ještě několik temp a dosahujeme jej. Vstupujeme do něho, kocháme se pobytem v tom něžném zlatavém světle, které jako by bylo zkoncentrováno do tekutého stavu. Vrátíme se znovu na zem, ale nyní již se sluncem v hrudi. Z hrudi vyzařujeme sluneční světlo na všechny lidi a na vše živé.

Meditace Latihan a spontánní tanec.

Slunce je znovu nad našimi hlavami. Posílá nám proud svých blahodárných paprsků. Přijímáme je do sebe, stojíme jako pod vodopádem požehnání. Kolem se line vůně květin a zní ptačí zpěv. Absolutní harmonie. Splýváme s ní. Hranice těla mizí, rozpouštějí se v té blaženosti. Není tu třeba žádného úsilí, pouze se rozpustit v harmonii, oddat se jí.

Tělo se začíná samo kolébat jako mořské řasy v teplém jižním moři, které se poddávají něžným vlnám přílivu.

Pohyby jsou stále intenzivnější a začínají připomínat indický tanec. Uvolňujeme ruce, zvedáme je a splýváme s harmonií prostoru. Uvolňujeme páteř, nohy. Neplánujeme pohyby, nevytváříme je v myšlenkách, pouze je jako by ze strany pozorujeme. Tělo, které vejde v soulad s prostorem naplněným blažeností, neřízené rozumem, nemůže zůstat nepohyblivé. Tančíme!

Tento tanec nám nahradí rozcvičku minulých lekcí. Můžeme mu věnovat asi dvacet minut.

(Představíme si různé taneční pohyby: ostré, rychlé, hranaté nebo naopak jemné, půvabné, ladné. Každý takový způsob tance patřičně naladí diváka i tanečníka.)

Komu se spontánní tanec zpočátku nedaří, může dělat rozcvičku spontánní formou. Neplánujeme následnost cviků. Každý následující pohyb musí vzniknout sám od sebe. Není však třeba očekávat, až pohyby přijdou. Zadáme tělu jakousi nosnou vlnu kolébavých pohybů a zapomeneme na ně. Koncentrujeme se na latihan.

Relaxace.

Po spontánním tanci je nejvhodnější relaxace v poloviční poloze želvy.

Druhá varianta krokodýlí polohy.

Základní pozice je jako u první varianty, ale hlava nespočívá v dlaních. Předloktí leží na podložce, prsty objímají protilehlé lokty. Nevyvíjíme na lokty tlak; hlava a horní část těla jsou vzpřímeny díky lehkému statickému napětí zádových svalů. Koncentrace je jako v první variantě. Pozici můžeme držet 10-20 minut. Je to výborné cvičení proti shrbenosti. Svaly horní části zad se adaptují na dlouhodobé statické napětí. Pozice také poskytuje hodnotný odpočinek.

Skořápka.

Sedneme si do vadžrásany. Naučíme se techniku, která umožňuje lépe cítit harmonii prostředí.

Mezi námi jsou lidé, kteří mají schopnost přelít své vědomí na předměty kolem sebe, především na živou přírodu. Jsou schopni se na ně emocionálně naladit a rezonovat s jejich stavem, sytit se štěstím a radostí. Potom se o svou radost snadno dělí s ostatními. Ale jsou mezi námi i takoví, kdo stále svým vědomím pobývají v sobě a na svět se dívají úzkou štěrbinou jako z tanku. Nejsou schopni prožívat vyšší stavy.

Toto cvičení pomáhá překonávat bariéru sebeizolace. Může spotřebovat mnoho sil, ale jakou potom cítíme svobodu, když skořápku odhodíme! Potom je nám bližší čerstvý vítr, vzduch prosycený světlem a celá příroda.

Koncentrujeme se do prostoru svého těla. Zevnitř se podíváme na obal, který odděluje tělo od vnějšího prostředí. Začneme ho rozbíjet, jako když kuře rozbíjí skořápku svého vajíčka. Nedaří-li se to v některých místech, můžeme použít pomyslné nářadí — pilu, sekyrku, kleště a pod. Zkontrolujeme si, jestli skořápka nezůstala na hlavě, na rukou nebo na nohou.

Šavásana 15-20 min.

 

<<< >>>



404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.