English Español Français Deutsch Italiano Český Polski Русский Română Українська Português Eesti 中文

Knihy a články o evoluci Vesmírného Vědomí.
Pro zájemce o metody duchovní seberealizace, poznání Boha.

 
6 lekce
 

Rádžajóga a buddhijóga/6 lekce


6 lekce

Úvodní meditace.

Psychofyzická cvičení.

Meditace Latihan a spontánní tanec.

Dodatek k meditaci Latihan: představme si, že otvíráme všechny póry svého těla, jsme jako síto. Necháme proud slunečního světla volně protékat tělem. Ať z něho odnese všechno, co se neslučuje se zásadou Čistoty, Světla a Lásky!

Relaxace v poloviční poloze želvy, potom v druhé variantě polohy krokodýla.

Aktivizace přední dráhy a sušumny.

Naučíme se a budeme systematicky cvičit ještě dvě ásany, které aktivizují přední dráhu a sušumnu.

Lehneme si na břicho a vzepřeme se na napnutých rikách a špičkách nohou; tělo je nataženo jako přímka. Koncentraci držíme v přední dráze (od čela ke stydké kosti). V ásaně setrváme tak dlouho, jak je nám příjemné. Potom odpočíváme několik minut vleže na břiše.

Sedneme si s nataženýma nohama, ruce opřeme dlaněmi o zem kousek za zády, prsty směřují k nohám. Vzepřeme se na rukou a patách. Tělo i hlava jsou v jedné přímce. Koncentraci udržujeme v sušumně (páteřních kanálech). V ásaně setrváme tak dlouho, jak je nám příjemné. Potom odpočíváme několik minut vleže.

Šavásana 15-20 min.

Meditace Hostina.

Nyní se posadíme do kruhu a uspořádáme společnou hostinu. Zavřeme oči. Představíme si uprostřed kruhu hrnec naplněný právě uvařenými vonícími bramborami.

Před každým stojí nádobka se slunečnicovým olejem a hrnek s kysanou smetanou.

Bereme bramboru, omočíme ši ji v oleji nebo v kysané smetaně a jíme.

Nyní se v našem kruhu objevily košíky s ovocem. Vybereme si podle chuti. Vezmeme ovoce do ruky, prohlédneme je, dosahujeme pocitu, jako by bylo skutečné. Ukousneme si, ale hned nepolykáme: žvýkáme pomalu, vnímáme příjemnou chuť a vdechujeme vůni.

Kdo má chuť, naleje si žitnou kávu. Popíjíme a pochutnáváme si na sladkém zákusku z celozrnné mouky. Pociťujeme, jak se nám tekutina dostává do žaludku a jak se po celém těle rozlévá příjemné teplo.

Tato meditační hra výborně rozvíjí schopnost obrazových představ. Tím, že se "přepneme" na nějaké příjemné obrazy, lehce se zbavíme záporných emocí.

 

<<< >>>
 
Hlavní stránkaKnihyČlánkyFilmyFotogalerieScreensaversNaše stránkyOdkazyO násKontakt